IZERA i YPRES. Kampania we Flandrii 1914 – Krzysztof Marcinek

T295342

W 2013 roku zabrzańskie wydawnictwo InfortEditions udostępniło Czytelnikom pracę Krzysztofa Marcinka pod wyżej wymienionym tytułem. Książkę tę przeczytałem półtora roku temu. Pisze mi się o niej niezwykle ciężko, albowiem to kolejna genialna praca, która ukazała się na naszym rynku wydawniczym.

Praca liczy 391 stron, podzielona została na jedenaście rozdziałów, aneksy, spis map oraz bibliografię.

Tym razem nie będę omawiał co zawierają poszczególne rozdziały. Niech za rekomendację wystarczy, że książkę zacząłem czytać trzy dni przed wyjazdem z urlopu i skończyłem ją ostatniego wieczora. Książka dotyczy zagadnień związanych z tzw. „wyścigiem do morza” tj. koncepcją przełamania początkowego pozycyjnego impasu jesienią 1914 roku.

Autor bardzo sprawnie porusza się między różnymi punktami widzenia. W mojej ocenie nie sposób wskazać ku której stronie kierują się jego sympatie. Tym bardziej książka zyskuje na wartości, że jest tak bardzo stonowana. Powiedziałbym nawet, że Krzysztof jest wręcz wyzuty z emocji, ale obawiam się, że mógłby się na mnie obrazić.

Opis przebiegu bitwy jest wartki, język autor świetny. Cały opis znajduje swoje „korzenie” w bibliografii, która liczy 12 stron i zawiera zarówno teksty źródłowe, jak i opracowania.

Jedyny błąd jaki dostrzegłem to nieprawidłowe tytułowanie kontradmirała Hooda (w książce, wedle nomenklatury NATO jest wiceadmirałem). Dla mnie to jedyny błąd (kurcze, aż niezręcznie mi pisać, że to błąd).

Krzysztof idealnie wstrzelił się w pożądany temat. W naszej rodzimej literaturze wojskowej jak na lekarstwo można szukać publikacji o przebiegu działań wojennych w początkowym okresie wojny na froncie zachodnim.

Przepraszam Was bardzo drodzy Czytelnicy, ale naprawdę ta książka jest świetna.

Nie mam więcej uwag, poza drobnymi błędami w druku, charakterystycznymi dla wydawnictwa.

Gorąco zachęcam do lektury wszystkich zainteresowanych przebiegiem działań wojennych w czasie pierwszego, manewrowego okresu wielkiej wojny.

Książka jest dostępna na wtórnym rynku, gdzie osiąga ceny ok. 150 zł. Dla osób zainteresowanych przebiegiem I Wojny Światowej jest to cena, wg mnie, akceptowalna. Jednakże proszę pamiętać, ze jest to w ogóle świetna książka  zakresu historii wojskowości. Dlatego krąg odbiorców może być większy.

Książkę bezapelacyjnie polecam. Świetna, na temat w zasadzie w Polsce nie znany. Narracja ciekawa i wartka. Dla mnie obowiązkowa pozycja nie tylko dla pasjonatów Wielkiej Wojny , ale też ogólnie zainteresowanych historią wojskowości.

Moja ocena 6/6

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s