KAROL RIEDL „MONTHYON”. Bój spotkaniowy niemieckiego IV KRez. z francuską grupą gen. de Lamaze

Wydawnictwo NapoleonV w 2013 roku udostępniło taktyczne studium pułkownika Karola Riedla bitwie pod Monthyon 5 września 1914 roku. Jest to reprint pracy z 1939 roku.

Książka liczy 115 stron i zawiera 13 załączników, z czego 11 stanowią mapy. Podzielona jest na dwie części, z których każda przedstawia spojrzenie belligerenta na przebieg opisywanych wydarzeń. Na koniec dodano ocenę działań obu stron.

Studium jest kapitalne, jedno z najlepszych jakie czytałem. Doskonałym był pomysł opisu bitwy z przeciwnych perspektyw. Lepiej opisana została strona francuska. Przyczyny tego stanu rzeczy autor dokładnie omówił we wstępie. Taki sposób przedstawienia bitwy lepiej oddaje sytuację, w jakiej znaleźli się dowódcy i wojska stron. Są to informacje, które w dniu bitwy posiadali. Dodatkowo płk Riedl odwiedził pole bitwy. Naocznie mógł stwierdzić, czy wnioski z opracować i tekstów źródłowych odpowiadają warunkom w jakich oddziałom przyszło się mierzyć.

Autor przedstawił organizację wojsk rezerwowych obu stron, które się ze sobą mierzyły 5 września. Prezentuje przede wszystkim różnice w taktyce wojsk. Ich przewagi i niedostatki.

Tekst nie zawiera co do zasady literówek poza kuriozalnymi przypadkami, gdy przygotowanie do druku nowej edycji nie dało rady starszej wersji. Stąd przypadki podziału słów złożonych, jak zamiast „przynajmniej” jest „przynaj mniej”. Takich wpadek jest kilka, ale nie przeszkadzają one w lekturze. Mapy – w przypadku studium taktycznego kluczowe – są świetne. Szkoda tylko, że nie są w postaci wkładki lub atlasu. Czytając mimo wszystko ciężko się z nich korzysta.

Podsumowując, książkę jako doskonałą wręcz, zdecydowanie polecam. Szkoda, że nie ma więcej takich prac o froncie zachodnim pierwszej wojny światowej.

Moja ocena  6/6

Książkę można kupić w http://www.fortgier.pl

4 uwagi do wpisu “KAROL RIEDL „MONTHYON”. Bój spotkaniowy niemieckiego IV KRez. z francuską grupą gen. de Lamaze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s