Norbert Bączyk ARDENY 1944-1945

W 2004 roku dzięki Wydawnictwu Bellona ukazała się książka Norberta Bączyka „Ardeny 1944-1945”.  Praca to wyszła w ramach serii „Historyczne Bitwy” i chyba trochę rocznicowo 🙂

Książka liczy 240 stron. Podzielona została „Wstęp” i jedenaście rozdziałów. Całość opatrzono kilkunastoma zdjęciami oraz czterema, raczej niewiele wnoszącymi do lektury, mapami. Są one zbyt ogólne w stosunku do tekstu. Niestety taki urok tej serii. Bibliografia wygląda bardzo skromnie. Nie zawiera przy tym tak podstawowych pozycji jak Hugh M. Cole „The Ardennes: Battle of The Bulge” czy Charles B. Macdonald „The Last Offensive”.

Książka jest dobrze skomponowana w tym znaczeniu, że opis bitwy i przygotowań do niej stanowi 4/5 tekstu. Została ona napisana lekkim językiem. Autor rozpoczyna narrację krótkim opisem działań wojennych od lądowania w Normandii po walki w Lesie Hürtgen. Następnie prezentuje potencjały militarne Niemiec i USA jesienią 1944 roku. W mojej ocenie jest to najciekawszy rozdział książki. Zawiera on wiele bardzo dobrych i ciekawych danych ilościowych na temat armii obu stron. Kolejne dwa rozdziały przedstawiają genezę niemieckich planów i przygotowania do natarcia. Autor zwraca tu uwagę, że nieprawidłowo mówi się o „kontrofensywie”, a poprawnie jest „ofensywa”. Wskazuje na zmianę koncepcji prowadzenia wojny jeszcze późną jesienią 1943 roku. Niestety książka nie zawiera żadnych przypisów źródłowych, trudno więc rozstrzygnąć czy Autor ma rację. Piąty rozdział prezentuje amerykańską indolencję w ocenie niemieckich zamiarów. N. Bączyk przedstawia bardzo dobrą argumentację, wskazując na przesłanki umożliwiające właściwą interpretację niemieckich przygotowań. Potem mamy krótką prezentację ugrupowań obu stron w dniu 15 grudnia 1944 r.. Następne pięć rozdziałów to przebieg bitwy. Akcenty nie są tu równo rozłożone. Autor koncentruje się przede wszystkim na pierwszym okresie bitwy tj. niemieckiej ofensywie w dniach 16-23 grudnia. Te trzy rozdziały obejmują 2/3 opisu bitwy (83 strony ze 130). Okres od 24 grudnia do zakończenia bitwy to 47 stron (dwa rozdziały). Z tych 47 stron, równie ciekawemu okresowi amerykańskiej kontrofensywy od 3 stycznia 1945, N. Bączyk poświęcił 23 strony, w których przedstawił też rezultaty bitwy i ogólne uwagi na temat operacji. Czy wynikało to z faktu, że najprawdopodobniej nie znał pracy Charlesa B. Macdonalda „The Last Offensive”? Pytanie pozostanie bez odpowiedzi. Opis walk jest dość ogólny. W zasadzie większość starć przedstawiono z perspektywy grupy bojowej/pułku/brygady. Nie ma żadnych cytatów czy opisów walk na szczeblu choćby kompanii czy plutonu (inna sprawa, że przy ograniczonej objętości pracy mogło być to wymuszone).

Redakcja pracy bardzo dobra. Nie stwierdziłem literówek. Autorowi zdarzyła się jednak kilka wpadek (np. pisze o betonowych tamach na Rur  – tymczasem były to tamy ziemne, z których dwie miały betonowe „korony”, czy bezrefleksyjne powtarzanie o kryzysie zaopatrzeniowym aliantów – ciekawe bo sama 12 GA była wstanie do połowy października zgromadzić prawie 180.000 ton zapasów, tocząc w tym czasie intensywne walki na Wale Zachodnim).

Generalnie jest to książka, jak każda w serii popularno-naukowa. Brak przypisów uniemożliwia stwierdzenie skąd różne informacje autor wziął. Moim zdaniem praca nie wyczerpuje absolutnie tematu ostatniej niemieckiej ofensywy na Zachodzie. Jedynie „liźnięto” temat alianckiej kontrofensywy w styczniu 1945 roku. Dla mnie książka ta powinna nosić tytuł „Ardeny 1944”. Można przeczytać, ale bez żadnych rewelacji, choć zgrabnie wszystko zostało napisane.

Moja ocena: 4,5/6

Jedna uwaga do wpisu “Norbert Bączyk ARDENY 1944-1945

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s