Charles B. MacDonald 1944: SZTURM NA LINIĘ ZYGFRYDA

Wydawnictwo Napoleon V w 2014 roku oddało w ręce Czytelników wyżej wymienioną książkę. Było to duże wydarzenie na naszym rynku, albowiem tą publikacją oświęcimski wydawca zapoczątkował ukazywanie się w Polsce  United States Army in World War II.

Praca kpt. MacDonalda po raz pierwszy została opublikowana w 1963 roku. Polskie wydanie liczy 734 strony i zawiera 20 map, w tym 9 rozkładanych. Tekst podzielony został na 7 części, w sumie liczących 27 rozdziałów. Dodatkowo zawarte zostały słowo wstępne, notka o autorze, wstęp, nota bibliograficzna, aneksy i słownik. Polskie wydanie opatrzono także słowem od redakcji. Całość uzupełniono o kilkadziesiąt, dobrej jakości, ciekawych fotografii.

Narracja rozpoczyna się od 11 września 1944 roku, gdy pierwsze patrole amerykańskiej 1 Armii przekroczyły niemiecką granicę. O pierwszych próbach przełamania Linii Zygfryda traktuje Część I książki. W części tej pokrótce opisano wydarzenia od lądowania w Normandii do osiągnięcia granic belgijskiej i niemieckiej przez Aliantów, możliwości i liczebność wojsk niemieckich, strukturę, wojska i dowódców 1 Armii amerykańskiej. Następnie ma opis przebiegu pierwszych prób infiltracji niemieckich umocnień, tężenia oporu, kontrataków i w ostatecznym rozrachunku zaniechania prób dotarcia do Renu.

Część II to opis przygotowań i amerykańskiego udziału w Operacji Market-Garden, październikowych walk spadochroniarzy w Holandii, a także walk na Bagnach Peel i 104 DP w akcjach o opanowanie ujścia Skaldy.

Część III przedstawia operację opanowania Akwizgranu – przełamanie w okolicach miasta umocnień West Wallu, okrążenie miasta i szturm na miasto.

Część IV to dwa ataki na Schmidt w celu opanowania zapór na rzece Rur.

W części V przedstawiono walki w Lesie Hürtgen, począwszy od planowania po wyjście z lasu.

Część VI to w zasadzie kontynuacja części V – działania na Nizinie Rur.

Część VII to zakończenie kampanii – walki w listopadzie i pierwszej połowie grudnia.

Jak z powyższego widać, układ książki jest chronologiczny. Opisując kolejne operacje, autor zaczyna ich prezentację od przedstawienia procesu planowania. Sam przebieg działań został ukazany zarówno na płaszczyźnie operacyjnej jak i taktycznej. Jak przystało na byłego kombatanta, opis jest fachowy i bardzo szczegółowy. Kpt. MacDonald zadbał także o dość szczegółowe przedstawienie reakcji niemieckich, ich planów, decyzji oraz wykonania. W tej materii opierał się on o niemieckie KTB (kriegstagebuch – dziennik działań bojowych), a także relacje niemieckich oficerów.

Praca zawiera szczegółowe opisy wielu operacji 1 i 9 Armii amerykańskich, jedynie wzmiankowane w ukazującej się w Polsce literaturze o II wojnie światowej. Choćby z tego względu jest to pozycja wartościowa.

Niestety, nie obędzie się w tym przypadku bez łyżki dziegciu. Przede wszystkim należy podkreślić, iż tłumaczenie jest bardzo nierówne. Po serii bardzo dobrze przetłumaczonych rozdziałów, trafia się zawsze jeden, którego lektura przyprawia o ból zębów. Dodatkowo tłumacz nie radzi sobie z tłumaczeniem niektórych specjalistycznych terminów, zwłaszcza dotyczących jednostek dyspozycyjnych dowództw wyższego szczebla czy odwodu Naczelnego Dowództwa.

Podsumowując, praca wartościowa, przedstawiająca kompleksowo działania 1 i 9 Armii amerykańskiej w okresie od drugiej dekady września do połowy grudnia 1944 roku. Nie przesłaniają dodatniej oceny nierówne tłumaczenie oraz drobne błędy merytoryczne w nim popełnione.

Moja ocena to 4,5/6.

 Książkę można kupić w księgarni internetowej Fortgier.pl

http://fortgier.pl/p/32/23673/1944-szturm-na-linie-zygfryda-czasy-najnowsze-xx-xxiw-ksiazki-ksiazki-historyczne.html

2 uwagi do wpisu “Charles B. MacDonald 1944: SZTURM NA LINIĘ ZYGFRYDA

  1. Nie tylko tam. Generalnie dla całej serii można znaleźć pozycje w oryginale. Ja mam angielskie „zielone” wydanie Battle of Bulge, ale darkowe też sobie kupiłem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s