Jak miło było w Muszynie

Pisałem, że w Muszynie odbędą się w dniach 18-20 lipca XI Galicyjskie Manewry Strategów.

Razem z dwoma Kumplami (Igorem i Konradem) wyskoczyliśmy do tej malowniczej miejscowości. Na miejscu było sporo Starej Wiary jak i nowych adeptów wojennych (i nie tylko) planszówek.

Nastawiony byłem na zagranie w 4 gry – Empire of the Su n i Pragę z systemu BAR z Igorem oraz w The Coming Storm i Heroes of Blitzkrieg z Konradem. Nie zagrałem jedynie w Pragę. Za to z Konradem rozegrałem taktyczną grę z magazynu World at War  – Guards Armour Division (seria Famous Divisions).

Wystartowaliśmy z Warszawy ok. 7 rano. Kilka minut po 14 byliśmy w Muszynie. Zakwaterowaliśmy się w DW Jastrzębiec, zjedliśmy i poszliśmy na salę gier, która znajdowała się w siedzibie muszyńskiej OSP. Przyznam, że to najlepsza sala do gier na jakiej przyszło mi grać – przestronna, z dobrą wentylacją, widna.

Ok. 16.30 zaczęliśmy z Igorem ustawiać EotS – ponieważ była to jedna z pierwszych rozgrywek Igora a wybrał Aliantów, zagraliśmy kampanię od 1942. Już w pierwszym etapie postawiłem Igora w trudnej sytuacji wywołując rywalizację między armią a flotą. Potem przez całą rozgrywkę kontrolowałem, aby stan ten nie uległ zmianie. Niewątpliwie sprzyjał mi w tym los (dociąganie kart). Igorowi sprzyjało za to szczęście w wojnie strategicznej – jego łodzie podwodne mocno zachodziły mi za skórę – może ze dwa razy w ciągu 7 etapów dobierał normalną liczbę kart. Dobre podsycanie konfliktów między rodzajami sił zbrojnych negatywnie odbijało się na liczbie ofensyw do zagrania – dostawałem marne karty i w większości musiałem grać inne karty na OPS. W konsekwencji musiałem zupełnie porzucić kierunek australijski. U Igor widać było, że jest w ten tytuł graczem początkującym. Zdecydowanie nie pomogło mu to w podejmowaniu decyzji, co skutkowało w końcu brakiem cierpliwości. Ostatecznie wygrałem w ostatnim etapie 43 roku. Bardzo dziękuję Igorowi za rozgrywkę – liczę na więcej 🙂

DSC_0458

Igor przy EotS.

W sobotę zagrałem z Konradem najpierw w scenariusz Pułtusk – Gołymin z The Coming Storm – gry Kevina Zuckera z okresu napoleońskiego a potem zasiedliśmy do Dywizji Gwardii. Na pierwszy ogień poszedł Goodwood.

W grę OSG Konrad został Napoleonem a ja Benningsenem. Scenariusz jest trudny dla Francuzów – raz że krótki dwa ustawienie jest takie, iż na starcie większość ich wojsk jest bez zaopatrzenia. Dodatkowo są rozproszeni. Pod Pułtuskiem zdecydowaną przewagę mają Rosjanie. Starcie ciekawe, ale z uwagi na krótki czas trwania, założenia pogodowe generalnie zdecydowanie polegało na wzajemnym przepychaniu się. Ostatecznie wygrałem  Rosjanami.

DSC_0490

Sytuacja pod Gołyminem.

Potem zagrałem w ciekawą grę z magazynu World at War – 4 bitwy brytyjskiej Dywizji Gwardii.Gra bardzo ciekawa, nie pozbawiona jednak mankamentów. Generalnie mechanizm polega na aktywacji zgrupowań za pomocą chitów. Wadą tego mechanizmu jest to, że nawet jak wyciągniemy chit dywizji, to możemy aktywować jednostki jednego batalionu czy brygady. Innymi słowy nie da się zorganizować uderzenia połączonymi rodzajami broni, jeśli nie wchodzą one w skład jednego „komanda”. Moim zdaniem świetny system rozstrzygania walki, dzięki któremu mając nawet dużą przewagę nie jesteśmy pewni sukcesu. Działa to w obie strony. Generalnie podoba mi się i jeszcze raz chętnie zagram.

W niedzielę zagraliśmy z Konradem i Leliwą w Heroes of Blitzkrieg – taktyczną gierkę ze stajni Lock’N Load z kampanii francuskiej. Rozegraliśmy połowę scenariusza. Chłopaki wyrażali się dość pozytywnie o niej.

Na innych stołach wiele się działo. Była Blues vs Grays, była wojna austriacko – pruska z 1866r., wojna domowa w Hiszpanii, nieśmiertelna Virgin Queen czy Struggle of Empires. Tradycyjnie odbył się turniej w Wings of War. Były też Euro gry.

Podobało mi się i  za rok pewnie wpadnę ponownie.

Dziękuję Igorowi i Konradowi za podwózkę i towarzycho a Pawłowi (dbj-owi) za organizację.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s