Floty Świata. Cesarstwo Japonii tom I. Pancerniki, lotniskowce, krążowniki

 

47 numer specjalny Okrętów wojennych rozpoczyna nową serję tego wydawnictwa – Floty Świata – encyklopedyczne kompedium na temat okrętów określonej floty, ujęte w zwartej formie.

Pierwsza część, autorstwa Oskara Myszora, wprowadza nas w świat japońskich wielkich okrętów, począwszy od utworzenia Nippon Kaigun ok. 1869 roku po jej kres w 1945.

Wydawnictwo zdecydowało się na książkową, z twardą oprawą, formę publikacji. Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Pozycja, do której często się sięga, nie powinna „rozlatywać się w dłoniach” po kilkunastu sięgnięciach po interesujące nas informacje. Papier jest przeciętnej jakości, ale moje obawy o jakość zdjęć na nim, okazały się bezpodstawne. Książka liczy 264 strony, 188 czarno-białych zdjęć i 20 rysunków. Podzielona jest na wstęp i 24 rozdziały. Zdjęcia są naprawdę świetne, w większości pochodzące z miesięcznika „Ships of the World”.

Pełny spis treści:

Wstęp
Objaśnienia
Skróty
Stocznie
Wczesne pancerniki
Przeddrednoty
Semidrednoty
Drednoty
Szybkie pancerniki
Krążowniki liniowe
Okręty obrony wybrzeża
Lotniskowce
Lotniskowce przebudowane
Statki lotniskowe
Okręty-bazy wodnosamolotów
Pomocnicze okręty-bazy wodnosamolotów
Tendry wodnosamolotów
Transportowce samolotów
Krążownik nieopancerzony
Krążowniki pancernopokładowe
Krążowniki pancerne
Krążowniki pancerne/liniowe
Krążowniki ciężkie
Krążowniki lekkie
Krążowniki szkolne

Autor przedstawił podstawowe informacje o języku, abecadle, kalendarzu i liczebnikach japońskich, w tym transkrypcję. Skrótów jest bardzo dużo, ponad 150 (a może ok. 200? – nie liczyłem). Objaśnienia dotyczą typów, poszczególnych jednostek oraz ich danych taktyczno – technicznych (rodzajów tonażu, sposobów mierzenia długości etc.). Mamy również wykaz skrótów nazw stoczni. Cały ten system oznaczeń i skrótów jest rozbudowany. Nie jest to jednak zarzut, albowiem dzięki temu otrzymujemy bardzo dużo cennych informacji, która w innym wypadku zajęłyby więcej miejsca, a tym samym wpłynęłyby na objętość książki i jej cenę. Jedynie mam taki zarzut, iż wskazując w skrótach rodzaj pancerza, autor nie pokusił się o krótkie scharakteryzowanie różnic np między Harvey Steel a Ducol czy innym.

Esencją każdego encyklopedycznego zestawienia flot jest charakterystyka typów okrętów i jednostek wśród danych typów. Także na tym polu oczekiwania czytelnika powinny zostać zaspokojone. Autor zadbał bowiem o to, aby pokrótce przedstawić historię powstania projektu, wskazać nazwiska konstruktorów, często cenę inwestycji, przyczyny wyboru tej a nie innej stoczni itp. Każda z jednostek danej klasy i typu została omówiona począwszy od daty  położenia stępki po datę wodowania. Następnie otrzymujemy ogromną porcję informacji taktyczno – technicznych jak wyporność (lekka, standardowa, normalna, na próbach stoczniowych i pełna) zarówno w tonach metrycznych jak i imperialnych (o ile tonaż występował w tych drugich), wymiary, napęd (ilość i rodzaj silników, typ, ewentualnie producent, liczba i rodzaj kotłów, liczba śrub, moc, prędkości itp.), autonomiczność, uzbrojenie (ilość wież/kazamatów z liczbą dział, typem i długością w kalibrach), pancerz (rodzaj, grubość itp.), lotnictwo pokładowe, w tym rodzaj katapulty i samolotu (w przypadku lotniskowców skład grupy lotniczej), wyposażenie radioelektroniczne, inne wyposażenie oraz załogę. Oczywiście, wszelkie informacje zawierają uzupełnienia o modernizacje. KW przypadku każdego okrętu przedstawiono przebieg służby, oczywiście najważniejszych jej momentów wyznaczonych operacjami, uszkodzeniami i w końcu zatopieniem, przekształceniem, czy rozbrojeniem, Wielce ciekawą i pożyteczną inicjatywą jest wykaz dowódców jednostki wraz ze stopniem jak i okresem sprawowania dowodzenia. Jeśli dodamy do tych wszystkich informacji, encyklopedyczne omówienie takich klas okrętów jak: okręty bazy wodnosamolotów, tendry wodnosamolotów itp., jawi się nam bardzo dobry obraz największych okrętów Kaigun w czasach jej największej świetności.

Konkludując, książka świetna, zdecydowanie warta posiadania, w przystępnej cenie 39 zł. Dostępna w większości salonów Empik. Jest to absolutny must have dla pasjonatów flot wojennych doby do 1945 roku, a przede wszystkim tych, którzy cenią działania morskie na Pacyfiku.

Mam nadzieję, że wydawca nie zaniecha projektu i będzie kontynuował, wraz z p. Oskarem Myszorem, prace nad kolejnymi częściami dotyczącym Nippon Kaigun.

Ocena ogólna 5,5/6

6 uwag do wpisu “Floty Świata. Cesarstwo Japonii tom I. Pancerniki, lotniskowce, krążowniki

 1. Początkowo przeglądając tę książkę miałem lekki oczopląs.
  Jednak po zaznajomieniu się ze wstępem lektura jest bardzo ciekawa.
  Jak dla mnie mało rysunków opisywanych okrętów.

 2. Pewnie tak, jeżeli przez to zwiększyła by się liczba stron. Ale myślę że większa liczba rysunków/szkiców zdecydowanie zwiekszyła by wartość ksiązki (nie tylko finansową 😉 )

  • ale tu masz szkice jedynie poglądowe i podajże tylko jednostek projektowanych. Jeśli robić szkice to trzeba by zwiększyć też format książki, zapewne też użyć lepszego papieru 🙂 Poza tym, jak mi się wydaje, kwestia bogatej ilości rysynków technicznych mija się z celem wydawnictwa encykolpedycznego

 3. A mnie się marzy taka własnie encyklopedia, zawierająca zarówno rzut boczny i rzut z góry danego typu okrętu.
  Niemniej jednak książka warta polecenia. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s